Skład podatkowy służy do przechowywania towarów które podlegaj opodatkowaniu, przykładowo mogą to być wyroby alkoholowe. Przed wprowadzeniem ich do obrotu na terenie naszego kraju konieczne będzie odpowiednie oznakowanie i przygotowanie oznaczeń związanych z akcyzą.

W tym przypadku nie trzeba uiszczać podatku akcyzowego, tak długo jak wyroby alkoholowe przebywają w składzie. Jest to bez wątpienia duże ułatwienie dla firm, które chcą odłożyć w czasie koszty związane z podatkiem. Wiele firm przewozowych dość często zastanawia się nad tym, kiedy można by było skorzystać z usługi, jaką proponuje nam skład podatkowy. Oczywiście jest wiele takich kwestii, gdy powinniśmy koniecznie z tej opcji skorzystać. Przede wszystkim warto zastanowić się nad takimi usługami przywożąc towar z zagranicy, a nie mając w danej chwili pieniędzy na zapłacenie za niego zarówno podatku, jak i cła, dzięki temu możemy tego rodzaju płatności oddalić w czasie. W chwili, kiedy dany towar zaczynamy składować w składzie podatkowym zostaje nam odroczona należność za tego typu sprawy.

Jednocześnie, w chwili kiedy mamy na przykład na opłaty partii towaru możemy je bez żadnych przeszkód wybrać ze składu podatkowego. Warto pamiętać o tym, że skład podatkowy umożliwia nam także oddawanie towaru, kiedy on nie ma całej dokumentacji, a my w późniejszym czasie będziemy ją mogli uzupełnić. Cały ten towar, który przekazujemy do składu podatkowego będzie naprawdę bezpieczny i to firma zajmująca się składem bierze za niego całkowitą odpowiedzialność. Z tego tez powodu można spokojnie dostarczać im swoje produkty. Jest to bardzo wygodna przechorowywania naszych produktów. Możemy przykładowo zakupić towar, w czasie kiedy znajdziemy niższą cenę w zagranicznej hurtowni, i przechowywać towar w składzie podatkowym. Kiedy skończy nam się towar w magazynie, wówczas możemy przewieźć pewną partię towaru. Jest to wygodne także ze względu na zaoszczędzenie miejsca w naszym magazynie.