Coraz więcej osób zainteresowanych jest obniżeniem kosztów zużycia energii w domu.
Popularnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne, które pozyskują ekologiczną i odnawialną energię słoneczną, którą możemy użytkować do podgrzewania wody, ogrzewania pomieszczeń, zasilania urządzeń elektrycznych. Obecnie jest o wiele więcej konkurencyjnych producentów paneli słonecznych niż kiedykolwiek wcześniej. Ze względu na rosnący popyt na rynku i obfitość podaży ceny paneli fotowoltaicznych spadły do niższego poziomu. Warto zatem rozważyć instalację systemu fotowoltaicznego w swoim domu.
Systemy fotowoltaiczne to zmniejszenie rachunków
Technologia niskotemperaturowej energii słonecznej wytwarza ciepło z promieni słonecznych i bezpośrednio je wykorzystuje. Instalacje fotowoltaiczne nadają się do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych, do ogrzewania i ciepłej wody, a także do szerokiej gamy potrzeb przemysłowych. Technologia ta odpowiada za znaczną część energii słonecznej wytwarzanej na całym świecie. Panele fotowoltaiczne mogą pokryć od 30 do 80 procent zapotrzebowania na energię elektryczna w domu. Zależy to jednak od liczby godzin nasłonecznienia i zużycia energii.
Warto oczywiście obliczyć, ile potrzebujesz paneli słonecznych. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest przeliczenie rozmiaru potrzebnego systemu z kilowatów na waty. Aby to zrobić, wystarczy pomnożyć rozmiar systemu w kW przez 1000. Następnie dzielisz rozmiar systemu w watach przez moc wybranych paneli słonecznych, aby uzyskać liczbę paneli słonecznych potrzebnych do pokrycia całkowitego zużycia energii elektrycznej. Większość paneli słonecznych ma moc 280 watów. System paneli fotowoltaicznych o mocy 4 kW z 16 panelami to typowy rozmiar instalacji dla przeciętnego domu.
Dla wielu osób fotowoltaika gdańsk to opłacalne rozwiązanie, korzystają z nich również firmy różnej wielkości. Panele słoneczne nie wymagają wiele konserwacji przez cały okres ich użytkowania wynoszący 25-30 lat, w zależności od ich jakości. Oznacza to, że wystarczy znać żywotność powiązanych części fotowoltaicznych, takich jak falownik i akumulator, które mogą wymagać wymiany po 5 lub 15 latach. Oznacza to, że muszą być wymieniane 2 do 3 razy w okresie eksploatacji paneli fotowoltaicznych.