Wszędzie tam gdzie znajdują się schody, czy balkon potrzebne będą balustrady. Znajdziemy je także w sklepach czy galerach handlowych przy schodach ruchomych.

Najczęściej wykonane są ze szkła, oraz metalu, to bardzo uniwersalne połączenie. Można stosować różne grubości tafli szklanej, jak również różne rodzaje metalu. Chyba najbardziej praktyczna jest stal kwasoodporna, pomiędzy szkłem można postawić słupki, z metalowymi łącznikami. Można stosować różną kolorystykę, poręcze również mogą zostać wykonane z metalu. Dobrym rozwiązaniem w przypadku poręczy będzie drewno, które jest cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku. Ciekawy pomysłem mogą być balustrady całoszklane samonośne, które bardzo dobrze sprawdzą się na dużych powierzchniach, przykładowo na piętrach galerii handlowych. Wówczas balustrady nie będą ograniczały widoczności, ale także nie będą rzucały się w oczy. Oczywiście szkło z którego są wykona na jest specjalnie wzmocnione, może także posiadać folie, dzięki której przy pęknięciu, zostanie w całości. Obecnie coraz częściej balustrady szklane stosowane są w domach, w środku na piętrach.

Mogą być także wykorzystane do zabudowy balkonu, szkło może także posiadać zmniejszoną transparentność w zależności od potrzeb.

Tego rodzaju balustrady zajmują mało miejsca, dzięki czemu balkony stają się większe. Obecnie prawie każdy producent balustrad oraz akcesoriów, posiada w ofercie balustrady ze szkła, można je wykończyć metalem, jednak bardzo dobrze wyglądają także poręczne drewniane z okuciami metalowymi. Obecnie tafle szkła mogą stać samodzielnie bez potrzeby wykorzystywania wsporników metalowych. Dzięki temu konstrukcja jest lżejsza, oraz co ważne zajmuje mniej miejsca. Zwiększa się także transparentność, z pewnością docenią to właściciele dużych mieszkań, gdzie zastosowanie szkła zwiększy optycznie cały dom. Balustrada szklana będzie dobrym pomysłem bez względu na to jakie są schody, będzie pasowała zarówno do schodów drewnianych jak i metalowych.