W uprawach zbóż często stosuje się środki, które pozwalają na regulację wzrostu.
W ten sposób zboża osiągają plony przy niższym wzroście roślin. Jest to pożądane ze względu na zjawisko kładzenia się zbóż, w wyniku silnych wiatrów lub opadów deszczu i gradu. Dodatkowo niższe zboża dają wyższej jakości plony.
Zalety stosowania profesjonalnych regulatorów wzrostu w zbożach
Skracanie zbóż regulatorami wzrostu, opiera się na wykorzystaniu specjalnych środków w formie oprysków. W tym przypadku bardzo ważny jest termin oprysku, który warto zastosować w fazie pierwszego kolanka. Dzięki temu uzyskamy pogrubienie podstawy, cała roślina zostanie wzmocniona. Zboże będzie bardziej odporne na powiew wiatru czy też inne czynniki atmosferyczne, które mogłyby prowadzić także do łamania pędów. Regulacja wzrostu może odbywać się w kilku etapach, w przypadku odmian podatnych na wyleganie, kiedy stosujemy intensywne nawożenie może być potrzebny ponowny oprysk regulatorem.
Główną zaletą skracania zbóż jest zapobieganie wyleganiu, może temu sprzyjać zbyt wysokie obsadzenie, intensywne nawożenie czy też warunki atmosferyczne. Dodatkowo zboża kładą się także podczas gwałtownych opadów deszczu, dlatego warto zadbać o odpowiednią regulację wysokości wzrostu. Kolejną zaletą wykorzystanie regulatorów jest większy przyrost korzeń. Dzięki temu usztywnia się łodyga, korzenie pobierają łatwiej wodę oraz składniki odżywcze z gleby, co bardzo korzystnie wpływa na plony. Dzięki temu uzyskujemy plon najwyższej jakości, co jest bardzo pożądane w uprawie.
Możemy zastosować regulatory różnego typu, będzie to Regullo 500 EC, Mepik 300 SL, Korekt 510 SL oraz Kobra 510 SL, dostępne na stronie https://innvigo.com/regulacja-pokroju-zboza-jare/. Są to regulatory wzrostu, które występują w formie koncentratu, z którego przygotowujemy emulsję wodną. Nanosimy ją za pomocą standardowych oprysków rolniczych. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni termin, sprzyjającą pogodę, bezwietrzną oraz bezopadową. Regulatory wzrostu posiadają substancje czynne takie jak etefon, chlorek mepikwatu, które odpowiedzialne są za sterowanie wzrostem zbóż.