Osoby, które pracują za granicą powinny pamiętać o rozliczeniu z fiskusem w kraju w którym wykonują pracę lub też w Polsce.
Wiele zależy od okresu wykonywania pracy oraz miejsca zamieszkania czy miejsca zamieszkiwania rodziny. Zasadniczo Polska podpisała z wieloma krajami umowy, na podstawie których unika się podwójnego opodatkowania, w tym przypadku podatek płaci się jedynie w jednym kraju, co ustalone jest odpowiednimi przepisami. Podatnik sam nie może wybrać miejsca opodatkowania.
Podatek od pracy za granicą
Umowy pomiędzy krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą zawierać metody wyłączenia z progresją lub też metodę odliczenia proporcjonalnego. W pierwszym przypadku dochód pracownika, który został osiągnięty poza granicami kraju będzie wyłączony z opodatkowania w Polsce. Tego rodzaju umowy Polska podpisała przykładowo z Niemcami oraz Wielką Brytanią gdzie pracuje wielu Polaków. Kolejna metoda polega na proporcjonalnym odliczeniu od podatku kwoty zapłaconej już za granicą, kiedy rozliczamy się w Polsce. Metody proporcjonalnego odliczenia od podatku stosuje się w przypadku pracy w Holandii, Belgii oraz wielu innych krajach. Warto zwrócić uwagę, że metoda odliczenia proporcjonalnego jest mniej korzysta dla pracownika niż metoda wyłączenia progresywnego. W tym przypadku możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej, która ogranicza różnice.
Podatki za granicą mogą zapłacić nie tylko pracownicy ale także właściciele firm jednoosobowych, oraz spółek. Wynika to z opodatkowania, prowadzenia sprzedaży towarów czy też usług na terenie danego kraju. Warto zwrócić uwagę na określenie rezydencji podatkowej, jeżeli rezydencja podatkowa występuje za granicą, wówczas podatki będą płacone w całości przykładowo w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Natomiast jeżeli istnieją przesłanki aby określić że podatnik jest rezydentem podatkowym Polski wówczas zapłacimy podatki w kraju. W przypadku jeżeli osoba przebywa w kraju powyżej pół roku, posiada tu swoje interesy życiowe, przykładowo rodzinę wówczas będzie płaciła podatki w Polsce.
Dzięki regulacjom pomiędzy państwami będziemy wiedzieli kiedy zapłacić podatek od pracy za granicą. Dzięki temu podatnik zna przepisy, wie w którym kraju powinien odprowadzić podatek od pracy. Podobnie sprawa dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą czy też osób, które są udziałowcami spółek.