Wielu seniorów, którzy są na emeryturze staje się po jakimś czasie coraz bardziej niesamodzielna, a wielu z nich potrzebuje całodobowej opieki, przygotowania posiłków, odpowiedniego dawkowania leków czy pomocy w domu, której nie mogą sobie sami zapewnić.

Dla niektórych z nich dom spokojnej starości będzie w takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem. Istnieje wiele różnych grup ośrodków dla seniorów, a każda z nich ma określone zalety, w zależności od różnych rodzajów potrzeb mieszkańców. Społeczności emerytalne mają bardzo towarzyską atmosferę. Ośrodki dla osób starszych są specjalnie zaprojektowane, aby mieszkańcy mieli interakcje społeczne między sobą i personelem. Zachęca się osoby starsze do angażowania się w działalność społeczną, ponieważ jest z tego wiele korzyści. Z wiekiem może się zdarzyć wiele wydarzeń, w których starsi mogą stać się samotni lub rozłączeni z rodziną i znajomymi. Wiele domów opieki nad osobami starszymi realizuje różne działania, takie jak wieczory gier, wspólne posiłki i oglądanie telewizji, cotygodniowe zajęcia, ćwiczenia fizyczne i wycieczki towarzyskie, więc mieszkańcy mają ciekawie zorganizowany czas.

Istnieje wiele powodów, dla których warto przemyśleć pobyt w ośrodku dla seniorów w miarę starzenia się.

Najważniejszym powodem jest to, że utrzymanie domu w miarę starzenia się staje się coraz bardziej niebezpieczne lub uciążliwe, a prywatny dom opieki to duże ułatwienie. Oprócz zwiększonego niebezpieczeństwa może to być bardzo stresujące, jeśli osoba niesamodzielna będziesz musiała samodzielnie dbać dom. W miarę starzenia się wiele codziennych czynności może stać się trudnym problemem. W domu opieki dla seniorów nie trzeba się martwić o koszty konserwacji lub naprawy, jeśli coś ma się zepsuć. Nie trzeba również przygotowywać posiłków i pilnować zażywania leków, ponieważ dba o to personel ośrodka. Bezpieczeństwo w domu zawsze stanowi poważny problem dla starzejących się osób, które mieszkają same. Korzyści płynących z obecności personelu przez cały czas w celu uzyskania pomocy jest wiele.