Nowoczesne urządzenia medyczne pozwalają nam na zajrzenie do środka ludzkiego ciała, a w przypadku urządzeń USG możemy to wykonać bezinwazyjne dzięki falom dźwiękowym, które odbite od naszych narządów mogą stworzyć obraz.

Oczywiście wprawne oko lekarza specjalisty może wykryć różnego rodzaju zmiany w naszym organizmie, może on w ten sposób zawczasu wykryć niebezpieczne choroby. W przypadku kiedy pacjent odczuwa silny ból brzucha czy klatki piersiowej, wówczas pierwszym badaniem może być właśnie USG, które może szybko przyczynić się do określenia problemu i skierowania pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty. Oczywiście jest to badanie, które jest bezinwazyjne, w tym przypadku nie są wprowadzane żadne sondy do naszego organizmu, a używane są po prostu fale dźwiękowe, które nie wpływają na nas negatywnie. Obraz jamy brzusznej z pomocą aparatu USG

Odbijają się one od wnętrza naszego ciała, dzięki czemu możemy otrzymać obraz naszych organów wewnętrznych.

Oczywiście nowoczesne rozwiązania pozwalają nam na uzyskanie coraz lepszej rozdzielczości, ma na to wpływ polepszenie technologii ultradźwiękowej, ale także rozwój komputerów i procesorów graficznych, które pozwalają renderować wysokiej jakości obraz. Z pewnością jest to bardzo korzystne w przypadku USG, ponieważ lekarz może wykryć nawet bardzo małe, ledwo dostrzegalne zmiany w naszym organizmie. Jednym z najważniejszych elementów aparatu USG jest głowica, czyli końcówka, która wysyła fale do naszego organizmu, do naszych narządów. Końcówki mogą być różne, a w zależności od modelu może być to głowica liniowa, konweksowa, sektorowa. W przypadku wszystkich tych końcówek należy zwrócić uwagę, aby wykorzystać specjalny żel, który pozwoli na lepsze przyłożenie końcówki do naszego ciała, oraz wyeliminuje ewentualne powietrze, które mogłoby się znajdować pomiędzy elementem wysyłającym fale a naszym organizmem. W tym przypadku będzie to bardzo istotne, ponieważ może wyeliminować różnego rodzaju błędy optyczne, dlatego też aparat USG powinien być wykorzystany w sposób odpowiedni, przez specjalistę który będzie wiedział dokładnie jak z niego skorzystać, tak aby otrzymać prawidłowy obraz.