Wśród olejów jadalnych znaleźć można m.in. produkty z rzepaku lub słonecznika, wytwarzane na skalę przemysłową, a także mniej popularne wyroby, tłoczone na zimno w małych manufakturach. Pierwsze z wymienionych są tańsze, za to drugie zawierają zdecydowanie więcej wartościowych składników odżywczych. Do produktów godnych plecenia zaliczyć należy także olej z czarnuszki tłoczony na zimno.
Metody tłoczenia oleju
Decydując się na zakup oleju z czarnuszki, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób jego pozyskiwania. Najtańsza i najbardziej wydajna metoda to ekstrakcja. Jej istota polega na zastosowaniu rozpuszczalników chemicznych oraz wysokiej temperatury. Niestety, olej otrzymany w wyniku ekstrakcji pozbawiony jest wielu cennych składników odżywczych. Druga metoda to fizyczne tłoczenie na zimno lub na gorąco. Zastosowanie wysokiej temperatury zwiększa ilość pozyskanego oleju, jednak znacząco pogarsza jego jakość. Osoby, którym zależy na najwyższej jakości, powinny sięgać wyłącznie po olej czarnuszki tłoczony na zimno, który zawiera w swym składzie mnóstwo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Oczyszczanie oleju
Zaleca się kupowanie wyłącznie oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno, który nie został poddany rafinacji, czyli filtrowaniu. Podstawową zaletą rafinacji jest możliwość uzyskania klarownego produktu o zwiększonej trwałości, pozbawionego intensywnego smaku oraz aromatu. Olej poddany filtracji jest wyjałowiony — spożywanie takiego wyrobu dostarcza organizmowi wyłącznie energii, a nie wielu ważnych witamin i mikroelementów. Należy pamiętać, że tłoczony na zimno, nierafinowany olej z czarnuszki nie nadaje się do smażenia. Aby jak najdłużej zachowywał swoje wyjątkowe właściwości, powinien być przechowywany w lodówce i spożyty jak najszybciej od momentu wytłoczenia.
Walory oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno
Żeby w pełni zrozumieć, dlaczego warto sięgać wyłącznie po zimnotłoczony olej z czarnuszki, trzeba najpierw poznać jego najważniejsze walory. Podstawową zaletą tego produktu, jest wspomaganie pracy układu odpornościowego. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesiennym i zimowym, gdy organizm człowieka jest bardziej narażony na przeziębienia i infekcje. Olej pozyskiwany z nasion czarnuszki wykazuje także działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, wspomaga działanie układu pokarmowego i przyspiesza regenerację wątroby.
Produkt powinien być również spożywany przez osoby, które mają problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi. Zawarte w oleju z czarnuszki witaminy A, E, F, B1, B3 oraz B6 korzystnie wpływają na kondycję włosów i paznokci, a także przyspieszają golenie się ran.
Regularne spożywanie dwóch, trzech łyżeczek dziennie oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno wpływa na poprawę zdrowia, urody oraz samopoczucia. Co istotne, nie istnieją prawie żadne przeciwwskazania do przyjmowania oleju. Ze względu na swe działanie antyskurczowe nie powinien być jedynie przyjmowany przez kobiety ciężarne.