Choć mogłoby się wydawać, że zrobienie omletu to… bułka z masłem, sprawa nie jest tak prosta, jak się wydaje. Omlet często wychodzi suchy, zbyt gruby, po prostu – niesmaczny. Dlatego dziś zdradzimy, jak zrobić idealny omlet, a także podpowiemy, w jaki sposób można go podać, aby nie groziła ci nuda.

Jak zrobić omlet?

Mimo iż omlet wydaję się prostym daniem, w praktyce wielu osobom nie wychodzi. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę mało kto wie, jak zrobić go poprawnie – nie wystarczy roztrzepać jajek i wylać ich na patelnię. W kulinarnych kręgach mówi się nawet, że zrobienie idealnego omletu świadczy o tym, czy kucharz jest dobry, czy nie.

Chcesz się tego nauczyć? W takim razie do dzieła – przedstawiamy podstawowy przepis na omlet, bez żadnych dodatków. Przygotuj miskę, do której następnie wbij dwa jajka. Wymieszaj je trzepaczką, ale nie ubijaj. Dopraw solą i pieprzem.

Rozgrzej patelnię z niewielką ilością masła lub oliwy (omlet nie ma w nim pływać). Ważne jest, aby była to patelnia z nieprzywierającym dnem, np. teflonowa. Wylej cienką warstwę masy jajecznej. Podsmażaj na niewielkim ogniu, aż jajka się zetną i delikatnie podważ je szpatułką, złóż na pół oraz podawaj. Tutaj jeszcze tylko podkreślimy, że omlet nigdy nie smaży się z obu stron.

Omlet na słono – pomysły

Omlet na słono to świetny pomysł nie tylko na śniadanie, ale również na kolację. Jest sycący, wartościowy, pyszny! Jak zrobić omlet na słono wskazuje cowidze.pl, gdzie znajdziesz takie propozycje, jak omlet z kurczakiem, włoski omlet caprese czy wegetariański omlet warzywny. Naszym zdaniem niektóre z tych wersji z powodzeniem zastąpią obiad.

Co jest ważny, gdy przygotowujesz wytrawny omlet? Są dwie techniki. Dodatki możesz włożyć do masy jajecznej, jeszcze przed smażeniem lub dopiero na patelni. A jeśli do środka dodasz ser, który się dobrze topi, jak np. camembert, to sprawiasz, że całość będzie jeszcze bardziej kremowa.

Omlet na słodko – pomysły

A co z tymi osobami, dla których jedyny słuszny omlet to ten podawany na słodko? W tym wypadku sprawa jest o wiele prostsza! Przygotuj omlet jak z podstawowego przepisu, a do tego kremową masę i owoce.

W wersji bardziej deserowej możesz zmiksować serek mascarpone z bitą śmietaną i rozsmarować całość na omlecie, posypując owocami. Chcesz być bardziej fit? Są inne, równie smaczne możliwości. Serek wystarczy zastąpić skyrem, czyli wysokobiałkowym jogurtem, przypominającym naturalny. Wtedy konieczne jest skropienie go niewielką ilością syropu klonowego, aby nadać mu słodyczy.

Innym pomysłem jest masa twarogowa z chudego twarogu białego oraz jogurtu naturalnego. Jeśli dobrze ją zmiksujesz, a do tego dodasz wanilię i rodzynki, będzie przypominać sernik.

Omlet biszkoptowy, dutch baby, frittata, co jeszcze?

Na koniec mamy jeszcze kilka inspiracji. Pierwsza z nich, na słodko, to omlet biszkoptowy. Główna różnica w jego przygotowaniu polega na tym, że osobno ubija się białka i żółtka. Dutch baby to holenderski pieczony omlet, który najczęściej podaje się na słodko, chociaż w wersji wytrawnej również jest bardzo dobry.

Frittata to włoski omlet z warzywami oraz innymi dodatkami, takimi jak szynka i/lub ser. Jest grubszy od klasycznego omletu oraz bardziej sycący. Z doświadczenia wiemy, że smakuje równie dobrze na ciepło, jak i na zimno, jest to więc świetna opcja do lunch boxa.

A skoro zrobiło się już bardziej międzynarodowo, nie możemy nie wspomnieć o tortilli z ziemniakami, czyli o hiszpańskim omlecie. Wyróżnia się tym, że ugotowane i podsmażone ziemniaki z cebulką zalewane są masą jajeczną. Tak jak frittatę, hiszpańską tortillę można podawać na ciepło lub na zimno.