Dobry olej z wiesiołka powinien być wyprodukowany i przechowywany z najwyższą starannością. Jest to szczególnie istotne dla ochrony nienasyconych kwasów tłuszczowych, stanowiących jego główny składnik. Olej z wiesiołka dostępny jest w butelkach lub w kapsułkach. Obie postacie preparatu gwarantują, że jego najcenniejsze właściwości nie zostaną utracone w czasie przechowywania.
Olejek z wiesiołka — bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych
Olejek z wiesiołka pozyskiwany jest z wiesiołka dwuletniego lub z wiesiołka dziwnego. Z nasion tych gatunków wytacza się na zimno, a więc w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza, olej wiesiołkowy. Nasiona obydwu gatunków wiesiołka zwierają około 24% oleju, 15 % białka, fitosterole, enzymy, skrobię, witaminy i sole mineralne. 80% oleju z wiesiołka stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolenowy, linolowy i oleinowy. Olej zawiera także tokoferole, sterole, fosfolipidy związki fenolowe i karotenoidy. Olej wiesiołkowy jest olejem schnącym.
Olej z wiesiołka w kapsułkach czy w butelce?
Podczas wybierania postaci oleju z wiesiołka, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dany preparat spełnia wszystkie wymagania dotyczące jakości? Dobrej jakości olej z wiesiołka powinien być tłoczony na zimno i pochodzić z pierwszego tłoczenia. Musi być również nierafinowany i niepoddany procesom filtracji chemicznej, gdyż tylko taki olej zachowa wszystkie substancje aktywne. Równie ważne jest, aby zakupiony preparat był świeży. Ten warunek jest niezmiernie istotny dla nienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ upływ czasu nie jest ich sprzymierzeńcem. Nienasycone kwasy tłuszczowe bardzo szybko ulegają utlenieniu, a olej z wiesiołka traci swe właściwości lecznicze.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposób przechowywania i transportu preparatów zawierających olej z wiesiołka w kapsułkach. Zawsze musi być zachowana odpowiednia temperatura, gdyż zbyt wysoka spowoduje zniszczenie nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin zawartych w oleju. Olej z wiesiołka w kapsułkach i w butelce musi być chroniony przed niekorzystnym wpływem otoczenia. Bezwzględnie musi być zabezpieczony przed dostępem powietrza oraz powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w lodówce. Kapsułki są także właściwym wyborem dla osób, którym nie odpowiada smak oleju z wiesiołka. Jest to również postać, która idealnie sprawdzi się w podróży.
Co zawiera kapsułka oleju z wiesiołka?
Kapsułki miękkie zawierają około 500 mg oleju z wiesiołka tłoczonego na zimno. W ich składzie przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy. Często kapsułki zawierają dodatkowo witaminy, np. witaminę E. Olej z wiesiołka w kapsułkach może być lekiem lub suplementem. Lek ma za zadanie uzupełnić niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie. Wskazany jest także jako medykament pomocniczy w terapii atopowych zmian skórnych o podłożu alergicznym i w profilaktyce schorzeń układu krwionośnego. Olej z wiesiołka w kapsułkach wykorzystywany jest w leczeniu trądziku różowatego i łojotokowego, ale również spowalnia procesy starzenia się skóry.