Klimatyzacja to coś bez czego nie wyobrażamy sobie obecnie pracy w biurze czy podróżowania w samochodzie.

Kiedy na zewnątrz temperatura sięga ponad trzydziestu stopni nie jest możliwym, by móc podróżować w samochodzie z zamkniętymi szybami, a nawet z otwartymi nie jest to najłatwiejsze. Podobnie tyczy się to pracy w pomieszczeniach zamkniętych gdzie zwyczajnie nasz organizm nie jest przyzwyczajony do normalnego funkcjonowania w wysokich temperaturach. Zarówno klimatyzacja w samochodzie jak również przemysłowe instalacje w budynkach biurowych czy sklepach wielkopowierzchniowych, działają na bardzo podobnej zasadzie. Jaki proces jest wykorzystywany podczas chłodzenia powietrza? W jaki sposób pracuje agregat chłodniczy, który dostarcza nam chłodnego powietrza? Sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania w dalszej części tego artykułu.
Dla nieco wprawnego technicznie człowieka budowa agregatu chłodniczego nie jest skomplikowana. Składa się on przede wszystkim z kilku elementów takich jak skraplacz i parownik, a także czynnik chłodniczy, który jest poddawany ciągłym procesom. Do czego jest potrzebny agregat chłodniczy?

Ogólnie, główną zasadą działania agregatu chłodniczego jest ciągłe zmienianie stanu skupienia wyżej wymienionego czynnika chłodniczego.

To w skraplaczu czynnik chłodniczy z postaci gazowej jest zamieniany w postać płynną poprzez gwałtowne obniżenie jego temperatury. Choć w samochodach osobowych zasada działania jest bardzo podobno, to jednak dopiero ogromne agregaty chłodnicze są w stanie zmniejszyć temperaturę pomieszczeń takich jak biura, magazyny czy sklepu wielkopowierzchniowe. Instalacja chłodnicza wyposażona w odpowiedniej mocy agregat jest w stanie systematycznie i ciągle utrzymać zadaną przez użytkownika temperaturę. Agregaty chłodnicze są też montowane w naczepach samochodów ciężarowych przystosowanych do przewożenie produktów żywnościowych, które wymagają niskiej temperatury by zachować swoją świeżość. agregaty chłodnicze to przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków do transportowania żywności.