W uprawach buraka cukrowego często występują różnego rodzaju chwasty, w zależności od ilości, oraz typu mogą one zmniejszyć plony, będą konkurowały o wodę oraz składniki mineralne zawarte w glebie.

Dlatego należy wykorzystać nowoczesne herbicydy, które pozwolą na wyeliminowanie chwastów z naszych upraw. Warto zwrócić uwagę na rodzaj chwastów, należy zidentyfikować typ, a następnie będziemy mogli dobrać właściwe herbicydy, które usuną zachwaszczenie.

Jak zwiększyć plony w uprawie buraka cukrowego?

Skuteczne zwalczanie chwastów w uprawie buraka cukrowego

W przypadku wielu upraw rolnicy stosują opryski prewencyjne przed wzrostem roślin, dzięki temu można zahamować rozwój rośliny na etapie nasiona. Wówczas buraki będą miały lepsze warunki do wzrostu, co będzie istotne zwłaszcza w początkowej fazie. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na większe plony, jak również na szybszy wzrost. Opryski możemy stosować także po wzroście, wówczas będą one działały na liście chwastów. Odpowiednie dawki herbicydów dobierzemy według zaleceń producentów, które najczęściej znajdują się na opakowaniach. Należy zwrócić uwagę, aby podczas oprysków gleba nie była zbyt sucha, zbyt wysoka temperatura nie sprzyja opryskom, które mogłyby szybko wyparować, podobnie w przypadku opadów deszczu mogłyby zostać zmyte z liści do gleby.

Często w uprawach buraka możemy spotkać takie chwasty, jak przytulia czepna, jest to chwast, który może osiągać wysokość powyżej 100 cm, może także opierać się o inne rośliny wykorzystując je jako podporę. Posiada liście lancetowate, możemy łatwo odróżnić je od innych chwastów w naszych uprawach. Ten chwast kwitnie w okresie od maja do października, jest to roślina, która posiada bardzo odporne na procesy trawienne zwierząt nasiona, które mogą je roznosić na dość dużych obszarach. Warto zwrócić także uwagę na chwasty, takie jak komosa biała czy też chwastnica jednostronna, są to chwasty, które najczęściej występują w uprawach w buraków, znajdziemy je także w kukurydzy czy też zbożu.

Skuteczna eliminacja chwastów z upraw buraka to możliwość zwiększenia plonów, warto wejść na stronę https://zwalczamychwasty.pl/najgrozniejsze-chwasty-w-buraku-cukrowym/ i zapoznać się z metodami zwalczania chwastów w buraku cukrowym. Wiele rodzajów chwastów rozwija się przez cały okres od wiosny do jesieni, podobnie jak burak, w zależności od wilgotności. Zatem często buraki wzrastają wraz z innymi chwastami, dlatego dobrym pomysłem może być wykonanie oprysków prewencyjnych, następnie po zweryfikowaniu rodzaju chwastów możemy zastosować opryski nalistne.