Maszyny budowlane w czasie pracy narażone są na różnego rodzaju awarie. Może być to przykładowo awaria instalacji hydraulicznej. Niemożliwe będzie wówczas poruszanie łyżką koparki. Nie zawsze mamy pod ręką wszystkie niezbędne części aby naprawić uszkodzenie od ręki.

Mogą być potrzebne przykładowo uszczelki, czy też węże, nieszczelność może pojawić się nagle, i uniemożliwić prowadzenie dalszych prac. Dlatego też należy dbać odpowiednio o sprzęt, z pewnością niezbędne będzie jego właściwe serwisowanie i wykonywanie przeglądów. Jednak w czasie pracy maszyny mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Przykładowo na koparkę mogą wypaść kamienie, a ostre krawędzie uszkodzić przewody hydrauliczne. Wówczas z braku ciśnienia sprzęt nie będzie działał tak jak powinien. Często prace wykonywane są w miejscach trudno dostępnych, wówczas trudno będzie dojechać naszym sprzętem do punktu serwisowego. Wówczas dobrym pomysłem będzie mobilny serwis maszyn budowlanych. Serwisant przyjedzie do nas ze wszystkimi częściami i narzędziami potrzebnymi do dokonania napraw. Z pewnością będzie to bardzo wygodne. Ciężki sprzęt budowlany porusza się powoli, zatem dojazd do punktu serwisowego mógłby zająć wiele czasu, dodatkowo spali dużo paliwa. Zatem jest to dość nieekonomiczne. Obecnie coraz więcej firm specjalizuje się w naprawie sprzętu na miejscu u klienta.

Po wystąpieniu awarii powinniśmy skontaktować się telefonicznie z osobom odpowiedzialną za naprawy. Należy szczegółowo opisać awarię, serwisant, musi bowiem zabrać ze sobą wszystkie niezbędne części zamienne. Im przestój w pracy jest dłuższy tym więcej pieniędzy tracimy, często też musimy wykonać pracę w pewnych ramach czasowych, co dodatkowo wpływa na presję. Dlatego też nie można pozwolić sobie na długotrwałe awarie. Wiele usterek udaje się usunąć w dość krótkim czasie, dzięki czemu prace można zacząć natychmiast po usunięciu usterki. Jest to niezwykle wygodne dla klienta. Czasem jest to pęknięta uszczelka, czy też konieczność wymiany łożyska.