Trening motoryczny na celu poprawę formy ale także stanu zdrowia. Stosowany jest podczas rehabilitacji, czy też jako wspomożenie treningu, często jest to trening spersonalizowany dostosowany do możliwości konkretnej osoby.

Na początku powinniśmy określić jak ma wyglądać trening, prawidłowa diagnoza ruchowa prowadzi przykładowo do skutecznego leczenia bólu w plecach, prawidłowej oceny wyników sportowych i zapobiegania urazom. Zasadniczo realizuje priorytety leczenia ruchowego, w ramach którego indywidualne umiejętności motoryczne są przyswajane, automatyzowane i ostatecznie integrowane ze sobą. Umiejętności motoryczne to całość wszystkich procesów kontrolnych i funkcjonalnych, które leżą u podstaw postawy i ruchu. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych poprawia dane partie naszego ciała. Każdy sportowiec posiada indywidualne potrzeby co do treningu. Z pewnością należy sprawdzić które elementy należy poprawić, aby uzyskać lepsze wyniki sportowe. Jest to także zależne od uprawianej dyscypliny sportowej, inne partie mięśni będą potrzebne kulomiotowi, a inne biegaczowi. Z pewnością można dostosować spersonalizowany trening motoryczny dla każdego sportowca. Oczywiście inny będzie także trening dla osoby która przygotowuje się do wydarzenia sportowego.

Natomiast inny po zawodach, kiedy trening nie musi być już tak intensywny. Może być to także skuteczny trening dla osoby po urazie, który chce powrócić do zdrowia, i osiągnąć wyniki sprzed kontuzji czy wypadku. Cały trening powinna przygotować osoba, która posiada doświadczenie w przygotowywaniu tego rodzaju treningów. Dodatkowo w odzyskaniu kondycji może pomóc nam trener personalny, który posiada odpowiednie przygotowanie. Będzie wiedział jak rozkładać ćwiczenia, aby nie nadwyrężać określonych partii mięśni. Może także dobrać ćwiczenia w taki sposób aby były skupiały się na oczekiwanych partiach ciała. Pomaga to skupić się dokładnie na tych patiach ciała, dzięki temu można uzyskać oczekiwane rezultaty przy zoptymalizowaniu czasu potrzebnego na ich osiągnięcie.