Rodzina Bromeliowate – to najliczniejsi przedstawiciele roślin rozetowych. Właśnie od nazwy całej rodziny wziął się zwyczaj nazywać wszystkie jej przedstawiciele Bromelią. Prawie wszystkie rośliny tego rodzaju tworzą rozety z liści, które w naturalnych warunkach wzrostu w tropikach służą jako zbiornik bezcennej wilgoci. Najbardziej oryginalnymi kwitnącymi przedstawicielami bromeliowatych są echmea, guzmania, frizea oraz oplątwa. Jedyna roślina z tej rodziny, która ma jadalne owoce to ananas.

Pielęgnacja bromelii w domu wcale nie jest skomplikowana. Wiele gatunków bromelii to epifity żyjące na pniach oraz gałęziach innych roślin, więc ich system korzeniowy jest słaby i powierzchowny. Ziemia do hodowli bromelii w warunkach pokojowych powinna być lekka i luźna, musi koniecznie zawierać mech – torfowiec lub torf. W przypadku oplątwy, frizei oraz guzmanii odpowiednie są niskie i niezbyt głębokie doniczki. Echmea, neoregelia oraz skrytokwiat muszą być sadzone w wyższych i szerszych doniczkach. Ze względu na ich wagę oraz promień ich obfitych liści, mogą one z łatwością przewrócić niestabilną i lekką doniczkę. Warto pamiętać o ułożeniu dobrej warstwy drenażowej w takiej doniczce.

Jak podlewać Bromelię. Wszystkie bromeliowate uwielbiają obfitość światła słonecznego bez bezpośrednich promieni oraz ciepło. Temperatura w pomieszczeniu powinna być w granicach 22 ° C – 25 ° C latem i nie niższych niż 16 ° C – 18 ° C zimą, bez gwałtownych wahań. Rośliny z tej rodziny wymagają wysokiej wilgotności, zaleca się ich codzienne spryskiwanie. Skrytokwiat, ananas oraz dyckia mogą lepiej niż inne radzić sobie z suchym powietrzem.

Podlewanie roślin tej rodziny powinno być umiarkowane i ostrożne ze względu na słaby i wrażliwy system korzeniowy. Konieczne jest umożliwienie nieznacznego wyschnięcia gleby między podlewaniami. W żadnym wypadku nie należy wlewać wody bromeliom do środka rozety (lejka), szczególnie w zimną porę roku. Taka roślina po prostu zgnije. Najpierw odpadnie szypułka, a następnie wszystkie liście zgniją od środka rozety. Istnieje duża różnica między zachowaniem roślin w środowisku naturalnym a w naszych mieszkaniach. Kwiaciarnia internetowa od FloraQueen dobierze dla Państwa odpowiednią bromelię oraz wyśle ​​ją na Państwa adres domowy.