Wiele osób przyzwyczaiło się do tego, że w kościołach zawsze panuje chłód i wilgoć. O ile latem, przynosi to ukojenie wiernym podczas modlitwy, o tyle jesienią i zimą, może stwarzać problemy z koncentracją i powodować dyskomfort. Okazuje się, że istnieje alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania – to promiennik podczerwieni. Sprawi on, że ogrzewanie kościoła będzie niedrogie i efektywne.

PROMIENNIK CIEPŁA W OBIEKCIE SAKRALNYM – CZY TO ZABURZY WYGLĄD WNĘTRZA?

Ogrzewanie często kojarzy się z żeliwnymi kaloryferami – w większych obiektach – dużymi i ciężkimi. Aby one spełniały swoje zadanie, potrzeba sporo czasu – przynajmniej kilku godzin. Działają one bowiem w oparciu o ogrzewanie powietrza. Należałoby więc uruchomić je z samego rana. Co więcej, przy otwieranych drzwiach do kościoła, ogrzane powietrze częściowo się z niego wydostanie, ustępując miejsca – chłodnemu. Gdy natomiast taki kaloryfer zakręcimy, nadal generuje on koszty, aż do wychłodzenia.

Jeśli chodzi o promiennik podczerwieni, tu sytuacja wygląda inaczej. Urządzenie to ma niewielkie rozmiary. Do kościołów tworzone są również specjalne wersje reflektorów ciepła. Dzięki temu łatwiej jest wkomponować je w przestrzeń. Taki promiennik nie ogrzewa powietrza. Oddziałuje on bezpośrednio na osoby oraz przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu, a więc w tym przypadku na wiernych, kapłanów, ławy czy dzieła sztuki. Emitowane przez niego ciepło odczuwalne jest już w sekundę po uruchomieniu i od tego też czasu jest to tańsze rozwiązanie, niż tradycyjne ogrzewanie.

Co ciekawe promiennik ciepła jest urządzeniem, które polecają konserwatorzy zabytków. Nie wpływa on negatywnie na dzieła sztuki, zgromadzone w kościele. Wręcz przeciwnie. Pozwala ochronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci, a dzięki temu, że nie wytwarza szkodliwego promieniowania UV, nie niszczy on również kolorów. Promiennik podczerwieni pozwala zachować suche mury w dobrej kondycji na dłużej.

Warto, aby opracowaniem systemu ogrzewania kościoła i montażem promienników zajęli się profesjonaliści. Tych można znaleźć w firmie Irsystem. Na stronie internetowej powstał www.irsystem.pl można znaleźć więcej szczegółów na temat promienników TERM2000, ich typach oraz zobaczyć przykładowe realizacje przeprowadzone przez Irsystem.