Chociaż izolacja z pianki natryskowej jest stosowana od wielu lat, ciągłe innowacje w zakresie tych produktów skutkują zwiększonym zastosowaniem tego typu ocieplenia w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym.

Szybki rozwój i nowoczesne rozwiązania w zastosowaniach izolacji z pianki natryskowej w budownictwie, częściowo dzięki jej natychmiastowym i długoterminowym korzyściom, pozwolił materiałowi izolacyjnemu pewnie i niezawodnie przylegać do każdej powierzchni, w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów. Odpowiednio dobrana izolacja wnętrza zapewnia wysoki komfort cieplny użytkownikom budynku.

Na czym polega izolacja natryskowa budynków?

Jak wygląda ocieplanie budynków pianą PUR?

Izolacja budynków za pomocą natryskiwanej piany poliuretanowej to dwuczęściowy płynny materiał izolacyjny, który ociepla i uszczelnia powietrzem wnętrza wszędzie tam, gdzie jest stosowany. Poliuretanowa piana PUR do ocieplania budynków jest nanoszona za pomocą pary wodnej przy użyciu specjalnych urządzeń bezpośrednio na miejsca, które mają być uszczelnione. Takie materiały stosowane do ocieplenia powinny być nakładane przez wykwalifikowanego i doświadczonego instalatora pianki natryskowej. Dwie ciecze przedostają się przez podgrzewany wąż do pistoletu natryskowego, gdzie łączą się, tworząc pianę. Pianka rozszerza się w ciągu kilku sekund, wypełniając każdą powierzchnię ubytku i szczelin. W zależności od rodzaju użytej izolacji, zamkniętokomórkowej lub otwartokomórkowej, pianka po nałożeniu rozszerza się od 40 do 100 razy w stosunku do jej pierwotnego rozmiaru.

Innowacje produktowe na przestrzeni lat spowodowały wprowadzenie kilku różnych rodzajów izolacji z pianki natryskowej. Przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, ocieplenie budynków za pomocą piany PUR o otwartych i zamkniętych komórkach jest szeroko stosowane, a izolacja natryskowa o dużej gęstości jest stosowana jako pianka dachowa w budownictwie komercyjnym lub przemysłowym. Otwarta struktura komórkowa piankowej izolacji o niskiej gęstości zapewnia przepuszczalność wilgoci, co pomaga w odprowadzaniu wilgoci i dwukierunkowym suszeniu powierzchni ścian.

W ostatnim czasie ocieplanie budynków pianą PUR staje się coraz bardziej popularnym wyborem wśród właścicieli nieruchomości, którzy doceniają jej skuteczność i trwałość.