Ekspresy do kawy wymagają regularnego czyszczenia, często producenci zalecają czyszczenie co 200 czy 250 filiżanek kawy.

Ekspresy warto czyścić także wtedy, jeżeli zauważymy, że smak czy zapach kawy się zmienił, czyszczenie także dostosujemy do częstotliwości korzystania z ekspresu. Możemy zastosować wiele środków, najczęściej będą to odkamieniacze w formie płynnej lub też tabletki dedykowane do różnych ekspresów.

Dlaczego ekspresy do kawy należy czyścić regularnie?

Kawa jest produktem naturalnym, podczas mielenia i parzenia uwalnia tłuszcze i oleje. Mleko również pozostawia ślady, przyciąga bakterie, powodując tworzenie się pleśni i kamienia. W przypadku w pełni automatycznego ekspresu do kawy należy wyczyścić wiele różnych jego części. Obecnie prawie wszystkie ekspresy do kawy mają własne programy czyszczenia i odkamieniania, które zapewniają, że ekspres zostanie szybko wyczyszczony. Elementy zewnętrzne należy od czasu do czasu czyścić wilgotną szmatką i w razie potrzeby płynem do mycia naczyń. Ważną częścią ekspresu przelewowego jest szklany dzbanek. Oczywiście należy go również wyczyścić, możemy do tego użyć ciepłą wodę i detergent.

Ekspres do kawy należy czyścić regularnie ze względu na możliwość powstawania zabrudzeń, często mogą być to fusy, osad może doprowadzić także do rozwoju bakterii oraz grzybów. Z pewnością wyczyszczenie ekspresu poprawi smak kawy, przyczyni się także do szybszego przygotowania naparu. Usunięcie kamienia z grzałki powoduje, iż woda będzie podgrzewana szybciej, co pozwoli także zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Najczęstszą przyczyną zabrudzenia jest twarda woda, jeżeli posiadamy dzbanek z filtrem możemy go wykorzystać, aby napełniać pojemnik z wodą w ekspresie.

Producenci określają, jakie środki są najlepsze do czyszczenia w przypadku danego modelu, najczęściej są to odkamieniacze w płynie, bardzo dobrze może sprawdzić się także odkamieniacz w tabletkach ariete. Podczas czyszczenia ekspresu należy zwrócić uwagę na filtr, możemy opłukać go pod bieżącą wodą, rurki możemy wyczyścić za pomocą małych specjalnych szczotek. Obecnie wiele ekspresów posiada specjalne tryby czyszczenia, dzięki czemu łatwo wyczyścimy nasz ekspres do kawy.