Rzepak jest cenioną roślina ze względu na możliwość otrzymywania z niego oleju, który bogaty jest w kwasy omega. W europie jest to najpopularniejsza roślina oleista, która dobrze rośnie w naszym klimacie.

Kiedy zakwitną cztery do sześciu bocznych pędów roślin, całe pola świecą jasnym, słonecznym żółtym światłem przez okres od dwóch do czterech tygodni, w zależności od pogody. Około pięciu do dziesięciu procent kwiatów jest zapylanych przez pszczoły, do których rzepak dostarcza dużo nektaru. Do lipca z kwiatów wyrastają strąki o małych, grubych na dwa milimetry ziarnach, które mają bardzo wysoką zawartość oleju.

W dobrych lokalizacjach, jeśli pogoda będzie się utrzymywać, można zebrać ponad cztery tony rzepaku. Większość rzepaku trafia do przemysłu spożywczego i jest wykorzystywana przykładowo jako surowiec do produkcji margaryny. Część zbiorów jest przetwarzana na biodegradowalne smary, łańcuchy do pił i oleje hydrauliczne. Olej rzepakowy jest wykorzystywany także do produkcji biopaliw, rzepak w płodozmianie jest również dobry dla gleby. Wysiewany jest już w sierpniu i ma wystarczająco dużo liści, aby pokryć ziemię przed zimą. Chroni to pole przed zamuleniem i erozją wietrzną.

Dzięki głębokim korzeniom palowym roślina interweniuje w dolnych warstwach gleby i dostarcza składniki odżywcze wypłukane przez deszcz z powrotem do obszaru korzeni roślin. Oczywiście rzepak jak i wiele innych roślin może być narażony przez insekty czy też rożnego rodzaju chwasty.

Hodowcy powinni wziąć pod uwagę wiele rzeczy przed i po zastosowaniu herbicydów, ale przede wszystkim powinni przeczytać i postępować zgodnie z etykietą, aby upewnić się, że są one stosowane prawidłowo. Etykieta może być traktowana jako ścisłe wytyczne, które zawierają informacje o właściwym umieszczeniu, ograniczeniach dotyczących mieszania i normach określonych przez producenta i przepisy. Czytając etykietę i pamiętając o pewnych rzeczach, możesz zapewnić skuteczne i bezpieczne stosowanie herbicydów. Wówczas zwalczanie bodziszka drobnego w zbożach jesienią będzie najbardziej skutecznym rozwiązaniem.