Sprzedaż spółek z o.o. to dosyć istotna decyzja, którą spora część przedsiębiorców musi podjąć w trakcie swojej kariery. Wybranie odpowiedniego nabywcy wpłynie bowiem nie tylko na przyszłość firmy, ale również jej wszystkich pracowników. Z tego powodu niesamowicie istotne jest, by zrozumieć rozmaite opcje sprzedaży i przyszykować się na taki proces. Warto więc omówić kluczowe czynniki, które powinno się wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.

Kupno spółek przez inwestorów prywatnych

Najczęściej gotowe spółki nabywają inwestorzy, będący aktywnie działającymi na rynku przedsiębiorcami albo członkami dużych grup inwestycyjnych. Poszukują bowiem interesujących możliwości biznesowych, umożliwiających im korzystne zainwestowanie posiadanego kapitału. Jeżeli pragnie się przyciągnąć uwagę takiej osoby, należy przygotować atrakcyjną ofertę, która obejmie realistyczne przedstawienie potencjału rozrostu przedsiębiorstwa oraz perspektywy przyszłych zysków z jego działalności. Ważne jest, aby obie strony starannie określiły zasady, na jakich odbędzie się sprzedaż spółek. W umowie należy uwzględnić między innymi:

  • prawa i obowiązki stron,

  • rolę inwestora,

  • osoby odpowiedzialne za wdrożenie planów w życie,

  • cenę, za którą inwestor nabędzie akcje albo udziały w spółce,

  • osoby zasiadające w radzie nadzorczej spółki,

  • reguły ewentualnego systemu opcji menedżerskich.

Sprzedaż spółek innym spółkom

Jeżeli konkretna spółka z o.o znacząco wyróżnia się na rynku, to jej przejęciem mogą zainteresować się inne spółki. Do czynników, jakie czynią ją atrakcyjną do zakupienia, należą, chociażby:

  • unikalne aktywa,

  • silna pozycja na rynku,

  • duża rozpoznawalność w branży,

  • stosowanie innowacyjnych technologii.

Szczególnie korzystne jest kupno spółek, które posiadają podobne lub nawet całkowicie tożsame cele biznesowe. Pozwala to na znaczne zwiększenie zysków z prowadzonej działalności, poprzez na przykład połączenie dwóch efektywnych strategii biznesowych. Jeżeli więc poszukuje się potencjalnych nabywców, warto w pierwszej kolejności uwzględnić przedsiębiorców działających w tej samej branży.

Gotowe spółki dla dotychczasowych pracowników

Co ciekawe, sprzedaż spółek często ma miejsce pomiędzy szefami oraz ich pracownikami lub menadżerami. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla firmy, ponieważ pracujące w niej osoby są doskonale zaznajomione ze specyfiką przedsiębiorstwa, dzięki czemu z dużą dozą prawdopodobieństwa stworzą one efektywne strategie, prowadzące do owocnego kontynuowania działalności. Należy oczywiście odpowiednio przygotować plan finansowy i strukturę transakcji, aby zapewnić uczciwą wycenę i korzystne warunki dla obu stron.