Choć w dzisiejszych czasach większość mieszkańców miast nie wie nawet na czym polega hodowla zwierząt, a także jak wiele pracy wymaga takie zajęcie, to warto poszerzać swoją wiedzę i mieć minimalną świadomość tego, na jakich zasadach odbywa się cały, długoterminowy proces hodowli najróżniejszych zwierząt.

Często wybierając się do takich fast foodów jak chociażby KFC czy McDonalnd nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego w jaki sposób pozyskiwane są poszczególne składniki dań oferowanych w takich właśnie restauracjach. Tyczy się to przede wszystkim mięsa, a więc wołowiny, czy różnych części kurczaka. Hodowla to przede wszystkim bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wymaga natychmiastowego działania w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, a także szczegółowego zapobiegania takim sytuacjom w przyszłości.
Każdy z hodowców jako priorytet stawia sobie za zadanie to, aby zwierzęta w jego hodowli były chodzącymi okazami zdrowia. Jest to niezwykle istotne w szczególności jeśli chodzi o różnego rodzaju choroby zakaźne, gdzie już jeden osobnik zarażony może spowodować duże straty na całej hodowli. Wszelkiego rodzaju zwierzęta, które są zdrowe lepiej wchłaniają składniki pokarmowe i odżywcze z paszy, którymi są karmione. Im lepsza jakość zdrowia zwierząt tym większy zysk może uzyskać dany hodowca. Dlatego też, dla hodowców drobiu, tak bardzo istotnym aspektem jest, by jak najbardziej zadbać o zakwaszenie układu pokarmowego drobiu, a przede wszystkim części jelitowej. Niezbędne środki pomocy przy hodowli kur.

Ma to między innymi na celu zminimalizowanie ryzyka zachorowania danego zwierzęcia.

W przypadku ptaków hodowlanych najczęstszymi chorobami są salmonella, pastereloza czy kolibakterioza. Dzięki zakwaszeniu układu pokarmowego, niemożliwym jest by w organizmie drobiu przetrwała większość wirusów, pasożytów czy bakterii chorobotwórczych. zakwaszacz dla drobiu jest najczęściej stosowanym środkiem właśnie do tego by zwiększyć odporność danej hodowli na różne choroby.