Gdy zaczyna się lato, każdy szuka sposobu na uchronienie się przed szkodliwym wpływem słońca. Przydają się do tego czapki z daszkiem, kapelusze czy kremy z filtrem. Wiele osób sięga również po okulary przeciwsłoneczne, które mają zapewnić ochronę oczu, a także zwiększyć komfort przemieszczania się i funkcjonowania w upalny dzień. Jednak nie każdy wie, że okulary przeciwsłoneczne mają bardzo dużo wariantów, przy czym różnią się od siebie nie tylko wyglądem. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jedną z najważniejszych funkcji, jaką zapewniają okulary przeciwsłoneczne, jest ochrona przed promieniowaniem UV; mogące wywołać rumień i opaleniznę, a w najgorszym przypadku doprowadzić do poparzenia. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok, jednak w szczególności w lecie, gdy słońce świeci najmocniej, zazwyczaj niemalże przez cały dzień. Dlatego, właśnie dobrze dobrane przeciwsłoneczne okulary powinny zapewniać wysoką ochronę przed takim promieniowaniem. Wybierając model okularów, warto upewnić się, że oferują 100% ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Można to sprawdzić na etykiecie lub w specyfikacji produktu.

Filtr i polaryzacja

Każde okulary przeciwsłoneczne oceniane są według kategorii filtru. Oferowany przez okulary filtr określa, jakie ilości światła są przepuszczane przez soczewki. Jego jakość może mieć bezpośredni wpływ na stopień ochrony i przyciemnienie soczewek. Dlatego najczęściej wybiera się filtr z kategorii 3 dla codziennego użytku, w słoneczne dni. Natomiast w przypadku wybranych sportów (sporty wodne, sporty górskie) zazwyczaj stosuje się kategorię 4.

Bardzo często okulary przeciwsłoneczne wykorzystywane są podczas jazdy samochodem, gdy słońce świeci bezpośrednio w twarz kierowcy. Wtedy od ich jakości może zależeć nie tylko nasz komfort i zdrowie oczu. Dobór odpowiednich okularów będzie miał wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Chwila nieuwagi i mocniejszy przebłysk promieni słonecznych mogą spowodować katastrofę, dlatego warto sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi. Soczewki polaryzacyjne eliminują odblaski świetlne, które oprócz jazdy samochodem mogą być szkodliwe również podczas uprawiania sportów wodnych lub zimowych. Polaryzacja poprawia komfort widzenia i redukuje zmęczenie oczu.

Wygoda i estetyka

Poza spełnieniem funkcji ochronnej, okulary przeciwsłoneczne powinny także dobrze leżeć i być wygodne w noszeniu. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę, jak okulary dopasowują się do twarzy. Odpowiedni wybór zapewni nam komfort noszenia, dzięki czemu i oczy i mięśnie twarzy nie będą przemęczone. Okulary nie powinny nas uciskać (na nosie czy z boku głowy), a tym bardziej przesuwać. Nie mogą również ograniczać pola widzenia.

Większość osób pragnie również, by ich okulary pasowały do kształtu twarzy, czy wybranej przez nich stylizacji. Dlatego, wybierając odpowiedni model na podstawie filtra i polaryzacji, można również zwrócić uwagę na estetykę okularów. Jest to jednak często powiązane z wyższą ceną. Warto natomiast pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo oczu jest najważniejsze. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne znajdziesz na https://stylion.pl/ – wejdź i zapoznaj się z ofertą sklepu!