Osoby które wynajmują mieszkanie mogą niekiedy spotkać się z nieuczciwymi najemcami, którzy zaprzestaną opłat.

Według naszego prawa jednak nie mamy możliwości ich eksmitować, jeżeli nie posiadają mieszkania zastępczego. Dlatego też możemy mieć problem, oczywiście będziemy starali załatwić się sprawę polubownie, czasem może być to jakaś sytuacja losowa, choroba czy też utrata pracy. Kiedy najemca wykazuje wolę spłaty, jednak na konkretny dzień nie posiada odpowiedniej ilości gotówki, w tym przypadku możemy poczekać, rozłożyć płatności na raty. Jeżeli jednak okazuje się że najemca chcę wykorzystać sytuację, nie będzie płacił, wówczas możemy poszukać pomysłu na odebranie naszych należności. Odzyskanie należności od dłużnika

Dobrym przykładem może być wynajęcie firmy windykacyjnej, która posiada odpowiednią wiedzę w dziedzinie windykacji, zatrudnia także prawników, którzy będą wiedzieli w jaki sposób skorzystać z obowiązującego prawa w danym przypadku.

Dzięki temu będziemy mogli liczyć na skuteczną windykację, odzyskanie naszych pieniędzy. Firma windykacyjna może wysłać pismo do dłużnika, często wiedząc że została zaangażowana prywatna profesjonalna firma może zacząć spłacać dług, obawiając się różnego rodzaju konsekwencji. W przypadku windykacji można obciążyć kosztami dłużnika, zatem może on wiele stracić, jeżeli nie rozpocznie spłaty po pierwszym powiadomieniu o wszczęciu tego rodzaju postępowania. W tym przypadku będziemy upoważniać firmy windykacyjne do występowania w naszym imieniu, wówczas może działać ona skutecznie, wyegzekwować należność. Może także podjąć się zadań mediacyjnych, możemy przykładowo dojść do wniosku iż szybciej uzyskamy należności, jeżeli rozłożymy je wierzycielowi na raty. Obecnie firmy windykacyjne zajmują się także windykacją na terenie innych krajów, to możemy skutecznie egzekwować pieniądze na terenie Unii Europejskiej. Działa to podobne w sensie prawnym jeżeli chodzi o windykacje należności, dzięki temu nawet kiedy nasz dłużnik wyjedzie za granicę będziemy mogli odzyskać nasze pieniądze. Z pewnością skuteczna windykacja możliwa jest dzięki odpowiedniej wiedzy merytorycznej pracowników firm windykacyjnych, dodatkowo ważne jest także doświadczenie w tej dziedzinie. Odpowiednia będzie firma, która zajmowała się podobnymi przypadkami, której udało się skutecznie odzyskać nasze pieniądze.