Paluch koślawy potocznie zwany haluksem jest najczęstszą deformacją stopy polegającą na wykrzywieniu stawów dużego palca. Leczenie nieoperacyjne może złagodzić objawy, ale nie koryguje deformacji dużego palca.

Operacja jest wskazana, jeśli ból utrzymuje się i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Przyczyny koślawego palucha są trudne do zdefiniowania, deformację często można przypisać źle dopasowanym butom, chorobie stawów, a czasem występuje skłonność rodzinna. Kobiety są znacznie bardziej narażone na hallux niż mężczyźni, ponieważ często noszą wąskie buty na wysokich obcasach i często mają bardziej elastyczne tkanki miękkie. Chociaż hallux występuje szczególnie od średniego wieku w górę, wielu pacjentów obojga płci jest dotkniętych w młodym wieku, zwykle pojawia się na jednej stopie, a czasem w obu. Paluch koślawy powoduje ból, szczególnie w guzku po wewnętrznej stronie stopy, podczas obciążania pod stopą i w mniejszych palcach. Ponadto odchylenie koślawe palca u nóg często powoduje brak miejsca na pozostałe palce. Są przemieszczane, zwykle w górę, co powoduje nacisk na but. Jest to określane jako palec młotkowy.

Boczne odchylenie palca jest oczywiste, gdy pacjent stoi boso. Ponadto można zmierzyć kąt między podłużnymi osiami pierwszego śródstopia a bliższą falangą palca wielkiego, z wierzchołkiem na głowie pierwszego śródstopia (kąt palucha koślawego). Kąt większy niż 15 ° nie odpowiada już normie. Można wpisać w wyszukiwarkę halluxy leczenie i sprawdzić dostępne opcje. Ponadto wielki palec u nogi jest często nieco wypukły, tak że paznokieć jest skierowany w stronę środkową. Lekarz powinien ustalić, czy deformacja jest elastyczna, to znaczy czy można ją skorygować poprzez manipulację i czy ruch stawu jest ograniczony przez ból, który wskazywałby na zapalenie kości i stawów. Ból można złagodzić za pomocą wkładek i prostowników palców. Szerokie, miękkie buty są pomocne, jeśli dają stopie wystarczającą przestrzeń. Jednak jeśli wada postępuje i sprawia dotkliwy ból, konieczna jest operacja. Trwała poprawa pozycji palca u nogi nie jest możliwa za pomocą środków doraźnych.