Oczywiste jest, że użycie plastikowych słomek to problem ogólnoświatowy, którym należy się zająć w odpowiedzialny sposób.

Przejście ze słomek plastikowych jednorazowego użytku na słomki papierowe z pewnością może mieć mniejszy wpływ na środowisko. Nawet jeśli wrzucisz plastikowe słomki do kosza na śmieci, prawdopodobnie trafią one na wysypiska śmieci lub do oceanu, gdzie ich rozkład może zająć setki lat. Bardziej prawdopodobne jest, że znajdą się one w oceanie, gdzie rozpadną się na mniejsze mikroplastiki, które zostaną połknięte przez ryby i inne stworzenia morskie, powodując ich zatrucie bądź utknięcie w ciele. Z drugiej strony słomki papierowe są w pełni biodegradowalne i kompostowalne. Jeśli trafią do oceanu, zaczną się rozpadać w ciągu zaledwie kilku dni. W przeciwieństwie do plastiku, papierowe słomki nawet na wysypisku śmieci rozpadną się z powrotem na materiał organiczny w ciągu kilku tygodni, a tym samym są bezpieczniejsze dla życia morskiego.

Przejście na słomki papierowe znacznie ograniczy produkcję i użycie plastikowych słomek, dzięki czemu środowisko naturalne stanie się mniej zaśmiecone.

W miarę, jak coraz więcej firm i osób zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu słomek z tworzyw sztucznych i świadomych ekologicznie ich odpadów, popyt na słomki papierowe wzrasta. W rzeczywistości producenci dostarczający słomki papierowe nie nadążają za popytem, ponieważ wiele osób i przedsiębiorstw decyduje się całkowicie zrezygnować z używania słomek plastikowych na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Takie słomki również mogą być kolorowe i ładne, w dodatku są niemal tak samo trwałe w kontakcie z wodą, jak plastikowe. Ponadto nie wpłyną na smak Twojego napoju i wyglądają atrakcyjnie, a do wyboru mamy wiele kolorów, wzorów i rozmiarów słomek z papieru. Wiele marek i firm, od kawiarni po międzynarodowe korporacje, przyłączyło się do tych zmian w odpowiedzi na powszechne zaniepokojenie zanieczyszczeniem plastikiem.