Maszyna do tynkowania to automat, który zastępuje ręczną pracę murarza, nakładając tynk bezpośrednio na ścianę bez potrzeby przenoszenia go.

Obecnie istnieje możliwość tynkowania ściany całego budynku przy użyciu maszyny do tynkowania odpowiedniego zasięgu, bez konieczności wnoszenia wiader na rusztowania. Wielkość maszyny może się różnić w zależności od rodzaju, wysokości budynku czy pomieszczenia i zapotrzebowania ekipy budowlanej. Na rynku dostępne są dwa główne typy maszyn do tynkowania, a mianowicie maszyna do tynkowania typu natryskowego i maszyna do tynkowania przesuwna. W maszynie do tynkowania natryskowego znajduje się dysza, przez którą rozpyla się cement. Ta maszyna wymaga do obsługi kilku pracowników, aby utrzymać dyszę i zmienić kierunek natryskiwania tynku. Maszyna ta może być używana do tynkowania wszelkiego rodzaju ścian, nawet na nierównych powierzchniach ta maszyna może być używana i byłaby bardzo pomocna. Rozpylanie tynku na ścianie odbywa się za pomocą siły wytwarzanej przez silnik elektryczny, a przedłużany nawet do 40 metrów wąż ułatwia cały proces. Maszyny do tynkowania usprawniają wykończenie ścian

Czas wykonania tynkowania za pomocą takiej maszyny jest krótki w porównaniu z ręcznym nakładaniem tynku, co jest procesem pracochłonnym i trudnym.

Chropowate i nierówne ściany można również otynkować taką metodą, i jest to jeden z najlepszych sposobów tynkowania powierzchni na zewnątrz budynków, bez konieczności wnoszenia pojemników z tynkiem po rusztowaniach. Maszyna do tynkowania przesuwna lub ślizgowa jest montowana na stelażu w kształcie litery H, który jest zamocowany między podłogą a sufitem, a tynk jest nakładany i wyrównywany bezpośrednio na ścianę przesuwając się w górę i w dół. Cement jest dodawany do przesuwnego stojaka i maszyna jest gotowa do uruchomienia i pracy. Można również bardzo łatwo kontrolować grubość warstwy nakładanego tynku, więc możliwe jest zastosowanie precyzyjnego wykończenia ściany, a producent agregatów tynkarskich ma wiele maszyn do zaoferowania. Czas potrzebny na wykonanie tego typu tynkowania ścian jest stosunkowo krótszy niż w przypadku wszystkich innych metod, jednak maszyny tynkarskie przesuwne nadają się raczej do zastosowań wewnątrz budynków, i nie radzą sobie dobrze na nierównych i chropowatych powierzchniach.