Zasadniczo istnieją dwie główne odmiany piekarników domowych gazowe i elektryczne.
Piekarniki gazowe działają na zasadzie spalania gazu w celu bezpośredniego podgrzania elementu grzejnego lub metalowej komory gotowania. Dopływ gazu jest zapalany za pomocą zapalniczki elektrycznej, która przechodzi przez jeden lub więcej palników w celu ogrzania powietrza w komorze piekarnika do temperatury określonej przez termostat. W kategorii piekarników gazowych wyróżnia się dwa główne typy, wykorzystujące elementy grzejne czyli różnego rodzaju metalowe paski w górnej i dolnej części piekarnika oraz te, które bezpośrednio ogrzewają metalową komorę.
W obu przypadkach piekarnik emituje promieniowanie cieplne, polegające na pieczeniu czyli podgrzewaniu od dołu lub opiekanie czyli podgrzewanie od góry. Piekarniki elektryczne są również dostępne w dwóch głównych odmianach standardowej o promieniowaniu cieplnym i konwekcji.
Elektryczne piece termiczne działają na tej samej zasadzie co ich gazowe odpowiedniki, z metalowymi elementami.
Tutaj źródłem energii jest energia elektryczna, która przepływa jako prąd przez wewnętrzne, zwinięte przewody elementów. Piece konwekcyjne mają podobną konstrukcję do standardowych kuchenek z promieniowaniem cieplnym, jednak wprowadzają wentylator obiegowy powietrza. Wentylator, który jest zainstalowany w tylnej ścianie komory piekarnika, ma na celu rozprowadzenie skierowanego promieniowania z elementów grzejnych wokół piekarnika, zapewniając w ten sposób bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła i w rezultacie szybsze, bardziej zrównoważone środowisko gotowania. Wszędzie tam gdzie nie ma dostępu do gazu wykorzystywane są elektryczne urządzenia gastronomiczne. W wielu restauracjach znajdziemy z pewnością piece wsadowe elektryczne, mogą posiadać wiele półek i komór, dzięki czemu można przygotowywać naraz wiele różnych posiłków. Jest to bardzo istotne w przypadku restauracji gdzie dostarczanych jest wiele posiłków, podobnie na stołówkach które obsługują wiele osób tego rodzaju piece są niezbędne.