Różnego rodzaju hale mogą pełnić wiele funkcji w zależności od przeznaczenia.

Najczęściej służą jako magazyny, w przypadku hurtowni przechowywanych jest wiele różnych towarów, dzięki nim dystrybucja jest o wiele łatwiejsza i można spokojnie dostarczać towar do wielu miejsc w Polsce. Ale hurtownie potrzebują dużych hale magazynowych aby pomieścić cały asortyment jaki posiadają. Poza tym dużych rozmiarów hale pozwalają na łatwe poruszanie się wśród asortymentu, jego układanie oraz wysyłanie do klientów.

Oczywiście hurtownicy mają swoje mniejsze punkty rozsiane po całej Polsce, ale mają również składy główne, gdzie magazyny muszą zmieścić naprawdę dużą liczbę produktów, w zależności od branży, jaką zajmują się hurtownicy.

Asortyment w nich musi być bardzo starannie poukładany, aby móc go z łatwością odnaleźć oraz wysłać do kolejnych punktów detalicznych, co znacznie zaoszczędza czas, energię i koszty dla pracowników punktów hurtowych. Oczywiście hale tego typu mogą także pełnić rolę chłodni, w których można przez dłuższy czas przechowywać warzywa czy też owoce. Właściciele dużych gospodarstw wykorzystują je po zabiorach, kiedy ceny płodów rolnych mogą być niskie. Zatem opłaca się je przechowywać przez dłuższy czas kiedy ceny na rynku ulegną zmianom. Aby chłodnia pełniła właściwie swoją funkcję musi być odpowiednio izolowana.

Dlatego tez ściany wypełnione są styropianem, watą lub też pianką. Pianka jest bardzo dobrym izolatorem, ponieważ dobrze trafia do wszystkich zakątków.

Oczywiście trzeba zadbać o odpowiedni agregat chłodniczy, działa on na podobnej zasadzie jak urządzenie w naszej lodówce. Sama temperatura to nie wszystko należy bowiem zadbać także o właściwą wentylację całego magazynu. Każdy kto ma duże uprawy i zastanawia się jak przechowywać morele, powinien zlecić budowę specjalistycznej chłodni. Trzeba naturalnie dobrać odpowiednią temperaturę, od niej też może zależeć ile czasu będziemy mogli przechowywać warzywa i owoce w naszej chłodni.