Parkiet to jeden z najpopularniejszych rodzajów podłóg drewnianych w budynkach mieszkalnych czy biurowych.

Powstaje przez łączenie ze sobą kawałków drewna o różnych rozmiarach, aby stworzyć piękne wzory. Parkiet jest często wykonywany w kształcie rombu, kwadratu lub krzyża, choć nie są to jedyne opcje. Ponieważ parkiet wykonany jest z twardego drewna, pielęgnuje się go w podobny sposób jak każde podłogo drewniane.

Jak dbać o podłogi z parkietu

Dlaczego warto wybrać parkiet na podłogi

Aby ograniczyć ewentualne zadrapania do minimum, umieść podkładki pod nogami krzeseł i innych mebli. Warto również zdjąć buty po wejściu do domu, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia, małe kamyki i brud mogą stanowić zagrożenie dla twoich pięknych podłóg. Parkiety czyścimy za pomocą łagodnych środków do czyszczenia drewna. Używanie produktów, które nie są przeznaczone specjalnie do drewna, uszkodzi parkiet i prawdopodobnie zrujnuje wykończenie i kolor. Warto dbać o podłogi drewniane, ponieważ tylko wtedy pozostaną piękne przez wiele lat, oszczędzimy sobie również kosztownych napraw czy wymiany powierzchni drewna.

Użyj suchego mopa do kurzu, miotły lub odkurzacza na parkiecie, aby zebrać kurz, kłaczki, okruchy i inne zabrudzenia, które mogą gromadzić się w normalnym codziennym życiu. Jeśli nosisz wysokie obcasy, staraj się unikać chodzenia nimi po parkiecie, ponieważ mają tendencję do rysowania drewna. Przenoszenie mebli to kolejna rzecz, która może porysować podłogę. Podłożenie podkładek ochronnych pod nogi mebli pomoże uniknąć zarysowania parkietu. Olejowanie podłóg dodatkową warstwą pomoże chronić wykończenie przed zbyt szybkim zużyciem. Możesz również dodać warstwę oleju w razie potrzeby, gdy zaczniesz zauważać zużycie lub blaknięcie.

Parkiet to jeden z najbardziej wszechstronnych sposobów na wprowadzenie stylu i designu do twojego domu. Drewno doda blasku i ciepła, a także nada wnętrzom bardziej elegancki wygląd. Wybierając parkiet lodz możesz wybrać podłogę z różnorodnych gatunków drewna w wielu ciekawych kolorach.