Profilaktyczne badania lekarskie maja drogocenny wpływ na nasze zdrowie. Wielu operacji można było uniknąć, gdybyśmy wcześniej zgłosili się do lekarza. Wiele chorób rozwija się przecież bez niepokojących objawów.

Wykrywanie nowotworów

Wykryć je można, tylko dzięki szczegółowym badaniom lekarskim. Przykładem może być rak szyjki macicy, który wielu lekarzy porównuje do cichego zabójcy. Najskuteczniejsza metoda wykrycia zmian chorobowych, sa natomiast zupełnie bezbolesne badania cytologiczne. Kobiety powinny wykonywać je regularnie, podczas okresowej wizyty u ginekologa. Podobnie jest z badaniem biustu. Dużą rolę, odgrywają samodzielne badania. Jeśli będziesz dobrze znała swoje ciało, bez trudu wyczujesz zmiany, które skłonią Cię do wizyty lekarskiej. Piersi powinnaś badać raz w miesiącu, najlepiej 2-4 dni po okresie.


Cytologia

Cytologie natomiast, powinnaś robić raz na rok, lub jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, raz na dwa lata. Częstotliwość, zależy od Twojego wieku i predyspozycji genetycznych. Jeśli w Twojej rodzinie, występowały niebezpieczne choroby, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu. Prawdopodobnie znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, zachorowania na dana dolegliwość. W takiej sytuacji, badania kontrolne pod katem zmian chorobowych, będziesz musiała robić częściej niż inni. Może to dotyczyć zmian w układzie krążenia, cukrzycy, czy chorób onkologicznych. Częste badania wyjdą Ci tylko na zdrowie, bo wczesna diagnoza pozwala na szybkie wprowadzenie odpowiedniej terapii.
W każdej sytuacji jesteś odpowiedzialna za swoje zdrowie i zycie, dlatego bardziej poważnie, powinnaś podchodzić do profilaktycznych badań. Niestety, Polska nie może się poszczycić sukcesami w tym zakresie. Wciąż jeszcze, ludzie omijają gabinety lekarskie, w sytuacji, kiedy – jak im się wydaje – nic im nie dolega. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://medycyna-leki.pl. Nie korzystamy nawet z bezpłatnych programów profilaktycznych. Lekarze starają się jak mogą, kupując kolejne mammografy, a pacjentek i tak jest wciąż za mało. Zawsze masz szansę to zmienić.