Kredyt hipoteczny może być jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego z nas.

Często przez 20 lat co miesiąc będziemy spłacali ratę kredytową, która będzie miała duży wpływ na budżet domowy, dlatego należy bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim ofertom banków. Jeżeli jednak nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, z pomocą przyjdzie nam doradca finansowy, który będzie wiedział, jakie koszty należy uwzględnić.

Jakie koszty składają się na ostateczną ratę w kredycie hipotecznym?

Wyliczenie wszystkich kosztów związanych z kredytem hipotecznym

Jednym z najważniejszych kosztów, który składa się na kredyt hipoteczny, jest oprocentowanie, może być to oprocentowanie zmienne lub też stałe w zależności od tego, jaki kredyt wybierzemy. W przypadku oprocentowania stałego, rata kredytu będzie taka sama przez cały okres spłaty, lub też w przypadku oprocentowania zmiennego będzie w dużym stopniu uzależniona od stop procentowych Narodowego Banku Polskiego. Banki pobierają również prowizję, może być to prowizja jednorazowa przy udzielaniu kredytu, lub też jej części zostaną wliczone w cały okres spłaty.

Bank, który udziela kredytu hipotecznego, wymaga aby nieruchomość, która jest przedmiotem zakupu, była ubezpieczona, w tym przypadku może być to powódź, pożar, dewastacja czy też inne zdarzenie losowe. Koszt ubezpieczenia zależy od wartości domu czy też mieszkania. W niektórych przypadkach klienci mogą wybrać własnego ubezpieczyciela, czy też znaleźć ofertę na własną rękę. Może pomóc im w tym doradca kredytowy, który udziela wsparcia na wszystkich etapach ubiegania się o kredyt na dom lub mieszkanie. Jego zadaniem będzie porównanie ofert różnych banków, analiza wszystkich kosztów oprocentowania, prowizji, opłat dodatkowych, dzięki czemu znajdzie dla nas najbardziej korzystną ofertę. Często może także negocjować warunki oprocentowania, niektóre opłaty dodatkowe, dzięki czemu może obniżyć nam na ratę kredytu.

Doradca kredytowy służy pomocą klientowi na każdym etapie uzyskiwania kredytu hipotecznego, służy również radą i wsparciem nawet po zaciągnięciu kredytu, gdy pojawiają się dodatkowe pytania lub problemy. Dzięki temu klient może uzyskać nieco tańszy kredyt hipoteczny Kraków to miasto, gdzie możemy skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów od finansów. Znają oni rynek, wiedzą na jakie zapisy umowy z bankiem należy zwrócić uwagę. Potrafią także przeprowadzić skrupulatną analizę wszystkich kosztów, które złożą się ostatecznie na raty kredytu.