Również u krzepkiego człowieka utrata włosów, w ustalonych ilościach, jest czymś dopuszczalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi wskazanych składników bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem utraty włosów jest stres, zmęczenie, ale również choroby tarczycy chociażby. Łysienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych problemach ze zdrowiem. W ulotce informacyjnej każdego leku powinny być umieszczone informacje dotyczące działań ubocznych. Jeśli wypadanie włosów bywa uzależnione od terapii, po zakończeniu objawy powinny zanikać. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedomiarem składników, minerałów albo witamin odpowiednie ich aplikowanie powinno rozwiązać problem. Przewaznie niedokrwistość może mieć wpływ na kondycję włosów, więc kontrolnie można zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie zapadają na łysienie androgenowe. Choroba ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata owłosienia na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u pań) to objaw tej choroby. Z pewnością i inne stany chorobowe mogą wpływać na nadmierne łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, choroby zakaźne albo nawet podwyższona temperatura trwająca parę dni. Przeważnie sami powodujemy podwyższenie utraty włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie czy koloryzacja znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie ww. czynności i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu prowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może wzmożone wypadanie włosów.

Zdrowy człowiek traci w ciagu doby aż kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym nawet kilka razy więcej. W tym okresie większe pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale i suplementacja całego organizmu.

Sporo informacji: odżywka na porost włosów