Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z herbatą, czy pijesz herbatę od wielu lat i jesteś jej prawdziwym smakoszem, ważne jest, aby móc zidentyfikować wysokiej jakości herbatę liściastą.

Wiele osób nie uznaje herbaty w torebkach i szuka w sklepach stacjonarnych oraz online najlepszych herbat czarnych, białych, zielonych czy owocowych.

Jak rozpoznać wysokiej jakości herbatę liściastą?

Herbata od wieków jest popularnym napojem podawanym na ciepło i na zimno

Zazwyczaj herbaty liściaste są przetwarzane przez maszynę, która tnie, rwie i zwija liście w małe granulki. W innej metodzie liście herbaty są delikatnie zwijane, aby zapewnić minimalne pękanie. Herbaty, które nie są cięte, zachowują związki aromatyczne liści i złożone smaki herbaty. Dlatego wysokiej jakości sypkie herbaty liściaste powinny wyglądać jak całe, zwinięte liście herbaty. Unikaj kupowania luźnej herbaty liściastej, która wygląda jak okruchy lub wydaje się zawierać dużo łodyg i fragmentów drzewnych, ponieważ będzie mniej aromatyczna i złożona w smaku. W miarę zaparzania herbaty liście powinny się powoli rozwijać.

Ogólnie rzecz biorąc, suszone liście herbaty wysokiej jakości powinny wyglądać na gładkie, całe i mocne. Powinny również mieć lekki ciężar w twoich rękach, a jeśli twoja herbata wydaje się lekka jak piórko, może to oznaczać, że była przesuszona lub się starzeje. Wysokiej jakości suche liście nie powinny się kruszyć ani rozpadać przy delikatnym obchodzeniu się. Bez względu na wybrany rodzaj, wysokiej jakości herbata będzie miała wyraźny, przyjemny aromat. Jeśli czujesz tylko śladowe ilości zapachu, może to oznaczać, że herbata jest niskiej jakości lub starzeje się i liście są nieświeże. Zielona herbata powinna pachnieć trawiasto, lekko i świeżo, podczas gdy czarna herbata powinna pachnieć ziemistą, kwiatową i słodką nutą.

Doskonała herbata po zaparzeniu powinna być głęboko aromatyczna i wzmacniać niepowtarzalny zapach suchych liści herbaty. Najlepsza herbata będzie miała mocny, rozpoznawalny smak. Popijaj ją powoli, pozwalając herbacie przetaczać się po różnych częściach języka, powinieneś być w stanie zauważyć różne nuty smakowe. Smaki ledwo wyczuwalne, nadmiernie cierpkie lub nieprzyjemnie chemiczne w smaku wskazują, że pijesz herbatę niskiej jakości lub starą. Im częściej pijesz herbatę, tym łatwiej ci będzie odróżnić herbatę wysokiej jakości od gorszych gatunków.