Niekiedy ortografia sprawia dzieciom duży kłopot, zasady używania polskich liter w wyrazach są początkowo dość trudne do zapamiętania. W szkole często nauczyciel, który ma pod opieką 25 czy 30 uczniów, nie zawsze jest w stanie poświęcić im wystarczającej uwagi.

Jedne dzieci uczą się i zapamiętują szybciej inne wolniej. Jednak każdy uczeń powinien znać pisownię wyrazów. W szkole sprawdzane jest to za pomocą dyktand, które mają wpływ na ocenę z języka polskiego. Wielu rodziców zastawia się jak nauczyć dzieci ortografii, często wkuwanie pisowni różnych wyrazów na pamięć nie zawsze będzie najskuteczniejszą metodą. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko pisowni ważne jest, aby pamiętać, że proces uczenia się powinien być interesujący, motywujący i zabawny. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają pewne trudności z pisownią. Dzieci, które mają trudności z ortografią czy gramatyką powinny poświęcić więcej czasu na naukę. Można uczyć dzieci za pomocą różnego rodzaju skojarzeń. Tego rodzaju umiejętności można także uczyć dzieci grając z nimi w Scrabble, lub też specjalnie przygotowane gry do nauki ortografii.

Obecnie dzieci dużo czasu spędzają przed ekranami komputerów czy też tabletów, można więc uczyć dzieci za pomocą specjalnych programów, czy też stron edukacyjnych. Przykładowo na stronie dyktanda.pl znajdziemy wiele gotowych dyktand, dzięki którym dziecko może szlifować swoją znajomość ortografii. Rozwiązując dyktando mamy do wyboru dwie możliwości przykładowo litery „c” i „ch”, po rozwiązaniu całego dyktanda otrzymujemy wynik, oraz co ważne wskazane błędy które popełniliśmy, dzięki temu można szybko zweryfikować wyniki w nauce naszego dziecka. Rozwiązywanie zadań to możliwość wyłapania najczęstszych błędów jakie popełnia nasze dziecko, wówczas będziemy wiedzieli nad jakim materiałem warto popracować. Dzięki temu możemy cały czas sprawdzać postępy w nauce, dzieci chętnie uczą się na komputerze, błędy w dyktandzie zaznaczone są na kolor czerwony, może być to swoiste wyzwanie aby w kolejnych dyktandach otrzymywać jak najwięcej puntów i eliminować popełniane błędy.